Czytanie na dziś

  • Sobota, 27 Kwietnia : Dzieje Apostolskie 13,44-52.


    W następny szabat po kazaniu Pawła w synagodze w Antiochii Pizydyjskiej zebrało się niemal całe miasto, aby słuchać słowa Bożego. Gdy Żydzi zobaczyli tłumy, ogarnęła ich zazdrość, i bluźniąc, sprzeciwiali się temu, co mówił Paweł. Wtedy Paweł i Barnaba powiedzieli odważnie: «Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. Tak bowiem nakazał nam Pan: „Ustanowiłem Cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi”». Poganie słysząc to radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. Słowo Pańskie rozszerzało się na cały kraj. Ale Żydzi podburzyli pobożne a wpływowe niewiasty i znaczniejszych obywateli, wzniecili prześladowanie Pawła i Barnaby i wyrzucili ich ze swoich granic. A oni, strząsnąwszy na nich pył z nóg, przyszli do Ikonium. A uczniowie byli pełni wesela i Ducha Świętego.
  • Sobota, 27 Kwietnia : Księga Psalmów 98(97),1.2-3ab.3cd-4.


    Śpiewajcie Panu pieśń nową, albowiem uczynił cuda. Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica i święte ramię Jego. Pan okazał swoje zbawienie, na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość. Wspomniał na dobroć i na wierność swoją dla domu Izraela. Ujrzały wszystkie krańce ziemi zbawienie Boga naszego. Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio, cieszcie się, weselcie i grajcie.
  • Sobota, 27 Kwietnia : Ewangelia wg św. Jana 14,7-14.


    Jezus powiedział do swoich uczniów: «Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście». Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy». Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: „Pokaż nam Ojca?” Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie — wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła! Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, a nawet większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca». A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię».
  • Sobota, 27 Kwietnia : Św. Ireneusz z Lyonu


    Ci, którzy widzą Boga, będą mieli udział w życiu, ponieważ blask Boga jest życiodajny. Oto powód, dla którego Ten, który jest nieuchwytny, niepojęty i niewidzialny, daje się zobaczyć, zrozumieć i pojąć ludziom: po to, by dać życie tym, którzy Go pojmują i widzą. Jeśli bowiem Jego wielkość jest niezgłębiona, to Jego dobroć jest również niewyrażalna i to dzięki niej czyni się widzialnym i daje życie tym, którzy Go widzą. Nie można żyć bez życia, a nie ma życia bez uczestnictwa w Bogu, które polega na oglądaniu Boga i cieszeniu się Jego dobrocią. Tak więc ludzie będą widzieć Boga, aby żyć, stając się nieśmiertelnymi dzięki temu widzeniu i docierając aż do Boga. To właśnie zostało zapowiedziane w przenośni przez proroków, a mianowicie, że Bóg będzie widziany przez ludzi, którzy noszą Jego Ducha i nieustannie czekają na Jego przyjście, zgodnie z tym, co Mojżesz mówi w Księdze Powtórzonego Prawa: „Dziś widzieliśmy, że Bóg może przemówić do człowieka, a on pozostanie żywy” (por. Pwt 5,24). […] Ten, który czyni wszystko we wszystkich, jest niewidzialny i niewyrażalny w swojej mocy i wielkości dla wszystkich istot stworzonych przez Niego; jednak w żadnym wypadku nie jest im nieznany, ponieważ wszyscy uczą się od Jego Słowa, że jest tylko jeden Bóg Ojciec, który zawiera wszystkie rzeczy i daje istnienie wszystkim rzeczom, jak mówi również Pan: „Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył”. (J 1,18)
  • Piątek, 26 Kwietnia : Dzieje Apostolskie 13,26-33.


    Kiedy Paweł przybył do Antiochii Pizydyjskiej, przemówił w synagodze: «Bracia, synowie rodu Abrahama, i ci spośród was, którzy się boją Boga! Nam została przekazana nauka o tym zbawieniu, bo mieszkańcy Jeruzalem i ich zwierzchnicy nie uznali Jezusa, a potępiając Go, wypełnili głosy Proroków, odczytywane co szabat. Chociaż nie znaleźli w Nim żadnej winy zasługującej na śmierć, zażądali od Piłata, aby Go stracił. Gdy wykonali wszystko, co było o Nim napisane, zdjęli Go z krzyża i złożyli w grobie. Ale Bóg wskrzesił Go z martwych, a On ukazywał się przez wiele dni tym, którzy z Nim razem poszli z Galilei do Jerozolimy, a teraz dają świadectwo o Nim przed ludem. My właśnie głosimy wam Dobrą Nowinę o obietnicy danej ojcom: że Bóg spełnił ją wobec nas jako ich dzieci, wskrzesiwszy Jezusa. Tak też jest napisane w psalmie drugim: „Ty jesteś moim Synem, Ja Ciebie dziś zrodziłem”».

 

źródło: https://ewangelia.org/PL/

Polecamy