Czytanie na dziś

• Czwartek, 9 Maja : Dzieje Apostolskie 18,1-8.

Paweł opuścił Ateny i przybył do Koryntu. Znalazł tam pewnego Żyda, imieniem Akwila, rodem z Pontu, który z żoną Pryscyllą przybył niedawno z Italii, ponieważ Klaudiusz wysiedlił z Rzymu wszystkich Żydów. Przyszedł do nich, a ponieważ znał to samo rzemiosło, zamieszkał u nich i pracował; zajmowali się wyrobem namiotów. A co szabat rozprawiał w synagodze i przekonywał tak Żydów, jak i Greków. Kiedy Sylas i Tymoteusz przyszli z Macedonii, Paweł oddał się wyłącznie nauczaniu i udowadniał Żydom, że Jezus jest Mesjaszem. A kiedy się sprzeciwiali i bluźnili, otrząsnął swe szaty i powiedział do nich: «Krew wasza na waszą głowę, ja nie jestem winien. Od tej chwili pójdę do pogan». Odszedł stamtąd i poszedł do domu „czciciela Boga”, niejakiego Tycjusza Justusa. Dom ten przylegał do synagogi. Przełożony synagogi, Kryspus, uwierzył w Pana z całym swym domem, wielu też słuchaczy korynckich uwierzyło i przyjmowało wiarę i chrzest.
  • Czwartek, 9 Maja : Księga Psalmów 98(97),1bcde.2-3b.3c-4.

Śpiewajcie Panu pieśń nową, albowiem uczynił cuda. Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica i święte ramię Jego. Pan okazał swoje zbawienie, na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość. dla domu Izraela. Ujrzały wszystkie krańce ziemi Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio, cieszcie się, weselcie i grajcie.
  • Czwartek, 9 Maja : Ewangelia wg św. Jana 16,16-20.

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jeszcze chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie». Wówczas niektórzy z Jego uczniów mówili między sobą: «Cóż to znaczy, co nam mówi: „Chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie”; oraz: „Idę do Ojca”?» Mówili więc: «Cóż znaczy ta chwila, o której mówi? Nie rozumiemy tego, co powiada». Jezus poznał, że chcieli Go pytać, i rzekł do nich: «Pytacie się jeden drugiego o to, że powiedziałem: „Chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie?” Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Wy będziecie płakać i zawodzić, a świat się będzie weselił. Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz przemieni się w radość».
  • Czwartek, 9 Maja : Św. Bernard z Clairvaux

„Postępują naprzód wśród płaczu, niosąc ziarno na zasiew”. Czy zawsze będą już tak płakać? Na pewno nie: „Z powrotem przychodzą wśród radości, przynosząc swoje snopy” (Ps 126,6). I będą mieli powód do radości, bo przyniosą swoje snopy chwały. Ale, powiecie, to nadejdzie w dniu ostatecznym, w momencie zmartwychwstania, a oczekiwanie jest takie długie. Nie traćcie odwagi, nie poddawajcie się tej dziecinadzie. Oczekując, otrzymacie „zadatek Ducha” (2 Kor 1,22), wystarczająco, aby żąć w radości już dzisiaj. Siejcie w sprawiedliwości, mówi Pan, i zbierajcie nadzieję życia wiecznego. On już was nie odsyła do ostatniego dnia, kiedy wszystko będzie wam dane prawdziwie, a nie w nadziei. On mówi o chwili obecnej. Rzecz jasna, nasza radość będzie wielka, a szczęście nieskończone, kiedy zacznie się prawdziwe życie. Ale i teraz, w nadziei, tak wielka radość nie może być tej radości pozbawiona.
  • Środa, 8 Maja : Dzieje Apostolskie 20,17-18a.28-32.36.

Paweł z Miletu posłał do Efezu i wezwał starszych Kościoła. A gdy do niego przybyli, przemówił do nich: «Uważajcie na samych siebie i na całe stado, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią. Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając stada. Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów. Dlatego czuwajcie, pamiętając, że przez trzy lata we dnie i w nocy nie przestawałem ze łzami upominać każdego z was. A teraz polecam was Bogu i słowu Jego łaski władnemu zbudować i dać dziedzictwo ze wszystkimi świętymi». Po tych słowach upadł na kolana i modlił się razem ze wszystkimi.

źródło: https://ewangelia.org/PL/