Rok Jubileuszowy i kościoły jubileuszowe w diecezji warszawsko-praskie
Papież Franciszek 24 grudnia 2024 roku rozpoczął Rok Jubileuszowy. Jubileusz to czas wielkiej łaski i wzrostu dla Kościoła. Jest to okazja dla wiernych, aby odnowić swoją wiarę i rozpocząć nowe życie.
Każdy, który po wypełnieniu wszystkich przewidzianych prawem warunków uzyskania odpustu przejdzie przez jedne ze Świętych Drzwi podczas Jubileuszu, uzyskuje odpust zupełny, czyli darowanie kar za popełnione wcześniej grzechy.
Kościoły jubileuszowe – dar odpustu zupełnego
Kościoły jubileuszowe są ważnym symbolem Jubileuszu, właśnie dlatego, że oferują wiernym możliwość: pojednania się z Bogiem i Kościołem oraz otrzymania łaski przebaczenia.
Jubileuszowe dziękczynienie ma skłonić wiernych do lepszego poznania natury i misji Kościoła prowadzonego przez Ducha Świętego, który czyni z nas „świątynię Boga żywego”.
Pożądanym duszpastersko efektem Roku Jubileuszowego, w duchu synodalnym, jest większe zaangażowanie diecezjan w życie i misję Kościoła, a szczególnie w życie parafii, które są podstawowymi wspólnotami.
Kościoły jubileuszowe naszej diecezji to:
- Legionowo, par. św. Jana Kantego
- Mińsk Mazowiecki, par. św. Antoniego z Padwy
- Otwock-Kresy, par. Matki Bożej Królowej Polski
- Radzymin, par. Przemienienia Pańskiego
- Warszawa-Białołęka, par. NMP Matki Pięknej Miłości
- Warszawa-Bródno, par. św. Włodzimierza
- Warszawa-Grochów, par. św. o. Pio
- Warszawa-Praga, par. katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana
- Warszawa-Rembertów, par. Matki Bożej Zwycięskiej
- Warszawa-Zerzeń, par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- Wołomin, par. Matki Bożej Częstochowskiej
- Ząbki, par. Miłosierdzia Bożego
Wierni nawiedzający kościół jubileuszowy(e) będą mogli uzyskać odpust zupełny pod poniższymi warunkami:
- pobożne nawiedzenie wybranego kościoła jubileuszowego,
- wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu,
- modlitwa zgodnie z intencjami Papieża Franciszka,
- indywidualna adoracja eucharystyczna Pana Jezusa ukrytego w tabernakulum lub obecnego na ołtarzu w monstrancji,
- odmówienie modlitw: „Ojcze nasz”, „Wyznania wiary” w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwy do Maryi, Matki Bożej.
Wierni niemogący nawiedzić kościoła:
Wierni, którzy z ważnych powodów (przede wszystkim siostry i mnisi klauzurowi, osoby starsze, chorzy, osadzeni w więzieniach, a także ci, którzy w szpitalu lub w innych miejscach opieki, stale posługują chorym), nie mogą nawiedzić kościoła jubileuszowego, uzyskają odpust jubileuszowy na tych samych warunkach, jeżeli zjednoczeni duchowo z wiernymi obecnymi, zwłaszcza w momentach, w których słowa Ojca Świętego lub biskupów diecezjalnych są przekazywane za pośrednictwem środków komunikacji medialnej, w swoim domu lub tam, gdzie powstrzymuje ich przeszkoda, odmówią: „Ojcze nasz”, „Wyznanie wiary” w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego, ofiarowując swoje cierpienia lub życiowe trudności.
W trakcie całego roku jubileuszowego można ofiarować dowolną liczbę odpustów w konkretnej intencji, także w intencji dusz czyśćcowych.
Ksiądz Tomasz Kalinowski
Wydział Duszpasterstwa Ogólnego